Zeybekci; "Siyasete Girince Fakirleştim"

Zeybekci; "Siyasete Girince Fakirleştim"

“Makamlar, mevkiler olsun aşkıyla hareket etmedik. Bizimde işimiz gücümüz vardı. 2002 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın açıklamış olduğu ilk 1000 listesinde şirketim 492.sıradaydı. O zaman siyasetle hiç alakam yoktu. Şimdi ilk 5000’de bile yokum. Allah’a

A+A-

 

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği Kırsal Kalkınma Yatırımları Tanıtımı ve Hibe Sözleşmesi töreninde, 7 Haziran seçimleri için destek istedi, “Makamlar, mevkiler olsun aşkıyla hareket etmedik. Bizimde işimiz gücümüz vardı. 2002 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın açıklamış olduğu ilk 1000 listesinde şirketim 492.sıradaydı. O zaman siyasetle hiç alakam yoktu. Şimdi ilk 5000’de bile yokum. Allah’a şükürler olsun. Cenab-ı Allah ilmi isteyene, mülkü istediğine veriyor. Emanetçisiyiz. Allah bize sahip olduklarımızın hesabını verebilmeyi nasip etsin. Allah bu milletin karşısında yüzümüzü kızarantmasın, mahçup ve pişman etmesin. Bu mesele Denizli meselesi, Denizli sevdası meselesi, benim meselem olamaz. Bu fakire, bu zavallıya, köylü çocuğuna böyle bir yük yüklenemez. Bu yük benim omuzlarıma ağırdır” dedi.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği Kırsal Kalkınma Yatırımları Tanıtımı ve Hibe Sözleşmesi törenine katıldı. Törene Vali Şükrü Kocatepe, Ak Parti Milletvekili Mehmet Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’da katıldı. 9.etap hibe kapsamında sözleşme yapılan 17 yatırımcıya sözleşme belgeleri Bakan Zeybekci tarafından verildi.

 

Denizli’de 2005 yılından bu yana 2700 kişiye 37 milyon 460 bin TL hibe desteği yapıldığını söyleyen Zeybekci, “Hükümet olarak yılda 11 milyar tarıma destek veriyoruz. Yeter mi, yeterli değil. Dünya daha fazla destek verirken, bizim de daha fazla vermemiz beklenen şey. Ancak, eldeki kaynak ve imkanlar meselesi. Bugün, Türkiye’de inanılmaz bir seferberlik başlatıldı. Verilen 11 milyar desteğin dışında çok hızlı bir şekilde arazi toplulaştırması yapılıyor. Hedef, Türkiye’de bir dönüm bile sulanmayan tarım arazisinin kalmamasıdır. Tarıma destek 50 milyar dolar olsun. Bizde çok istiyoruz. Tarımsal ihracatımız 50 milyar dolar olmalı, tarımsa gayri safiye milli hasıla 60 milyar dolardan 150 milyar dolara çıkmış olmalı. İşte o zaman tarıma daha büyük destek veririz” dedi.

 

“BU ZAVALLI VE FAKİRE BU KADAR YÜK YÜKLENMEZ”

 

Siyasete 2004 yılında girdiğini ve Denizli Belediye Başkanı seçildiğini hatırlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, siyasetin birinci masasında oturan Denizli için her Denizlili’nin emeği olduğunu belirtti. Zeybekci, “Biz, halkın huzuruna çıktığımızda lafla çıkmadık. Asla sizleri kandırmadık. Ne kandırılmanıza ne de aldatılmanıza müsaade etmedik, etmeyeceğizde. 2004 yılından bu yana Denizli’nin huzurundayım. Sivil toplum kuruluşlarıyla her daim beraber hareket ediyoruz. Bugüne kadar lafla değil, projelerle geldik. Bu şehre şöyle bir bakarsanız her yer projedir. Denizli bugün siyasetin lider kentlerinden. Siyasetin birinci masasında oturmaktadır. A, B, C partisi demeden biz bunu birlikte başardık. Bu Denizli’nin ortak başarısıdır. Makamlar olsun, mevkiler olsun aşkıyla hareket etmedik. Bizimde işimiz gücümüz vardı. 2002 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın açıklamış olduğu ilk 1000 listesinde şirketim 492.sıradaydı. O zaman siyasetle hiç alakam yoktu. Şimdi ilk 5000’de bile yokum. Allah’a şükürler olsun. Cenab-ı Allah ilmi isteyene, mülkü istediğine veriyor. Emanetçisiyiz. Allah bize sahip olduklarımızın hesabını verebilmeyi nasip etsin. Allah bu milletin karşısında yüzümüzü kızarantmasın, mahçup ve pişman etmesin. Bu mesele Denizli meselesi, Denizli sevdası meselesi, benim meselem olamaz. Bu fakire, bu zavallıya, köylü çocuğuna böyle bir yük yüklenemez. Bu yük benim omuzlarıma ağırdır. Bu Denizli’nin ortak davası, ortak meselesidir. Bu şehir varsa ben varım. Bu şehir istedide bu hale geldi. Denizli’nin gelecek nesillerine daha güzel bir Denizli bırakmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

 

“VATANDAŞTA BİLİNÇLİ BİR BEKLEYİŞ VAR”

 

Bakan Nihat Zeybekci, törenin öncesinde de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Seçimlere 12 gün kaldığını hatırlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ‘’1 yıl içinde 3 seçim yapmak hem piyasaları hem de toplumu biraz yordu. Vatandaşta çok bilinçli bir bekleyiş var. Bu sessizlik rehavet olarak yorumlanmamalı. Milletimiz kararını vermiş, seçim gününü bekliyor. Muhteşem bir hakem görevi görecek olan milli iradeye doğru yaklaşıyoruz. 7 Haziran’da milleti o muhteşem kararını göreceğiz. Biz her zaman söylüyoruz. Allah bu millet için hangisi hayırlısıysa onu nasip etsin. Milletimizin kararı başımızın tacıdır. Milletin kararına ne bir virgül ne de bir nokta itirazımız olmaz’’dedi.

Yunanistan’ın borçlarını ödememesinin AB için bir sıkıntı olup olmayacağı ile ilgili soruyu da yanıtlayan Zeybekci, “AB, Yunanistan’ın bu şekildeki davranışına hazırlandı gibi gözüküyor. Piyasalar ve AB hazırlandı. Yunanistan’ın taraf olarak gördüğü Almanya hazır hale geldi. Bununla ilgili ülkeler gerekeni yaptı. Ancak borcunu ödememe gibi bir şeye cesaret edemez. AB de Yunan ekonomisini bir yere kadar disipline edebilir. Daha sonra karşılıklı olarak uzlaşılacaktır. Diğer taraftan da AB’nin bu hantal ekonomik yapıdan dolayı istedikleri ekonomik gelişmeleri sağlayamıyor. Ben önümüzdeki dönemde daha hızlı daha pratik karar alma mekanizmalarının işleyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.